Kojot, Medicinské kartyKojot

Kojot

Balíček karet: Medicinské karty

šprýmař a podvoník

Kojote…
Ty ďáble!
Znovu jsi mne podvedl!
Musím si sednout a koumat
proč jsi to provedl…

O kojotovi, velkém šprýmaři a podvodníkovi, se vypráví tisíce mýtů a příběhů. Mnoho domorodých kmenů nazývá kojota "Medicinským psem". Jestliže jste si vytáhli tuto kartu, můžete si být jisti, že nějaká medicina je na cestě, ať se vám to líbí nebo ne. Ať už je tato medicina dobrá nebo špatná, nepochybně vás rozesměje, může to však být i bolestivé. Jisté je, že vám kojot dá lekci o vás samotných.

Kojot má mnoho magických sil, které ovšem ne vždy pracují k jeho prospěchu. Jeho vlastní podvodnictví jej často ošálí. Je to mistr švindlíř, který podvádí i sám sebe. Z výsledků podvodu bývá nejvíce udivený sám kojot. Padá do své vlastní pasti. Přesto se mu však nějakým způsobem daří z toho vyváznout. Zkušenost jej může mlátit a otloukat, a on zas hbitě pokračuje stejným způsobem dál k ještě větší chybě. Zapomíná se ze svých chyb poučit.
Může prohrát v jedné bitvě, ale nikdy není zcela poražen.

Kojot je posvátný. V pošetilosti jeho jednání můžeme vidět své vlastní bláznovství. Kojot jde od jedné pohromy k druhé a postupně zjemňuje umění vlastní sabotáže až téměř k dokonalosti. Nikdo nedokáže slepě vyřídit sebe nebo druhé s větším půvabem a lehkostí, než tento posvátný podfukář. Kojot občas bere sám sebe tak vážně, že nedokáže vidět to, co je zjevné: např. parní válec, který jede přímo na něj. Proto je pak pro něj tak těžké uvěřit, že ho válec přejel. "Byl to doopravdy parní válec? Radši se půjdu podívat," říká. A tak ho válec převálcuje ještě jednou.
V medicině šprýmaře se nachází také humor celých věků.

Kosmický vtip se nevztahuje pouze na vás, ale i na všechny ostatní, kteří následují kojota nebo mají jeho silnou medicinu.Takový člověk sice dokáže přesvědčit jiné, že skunk voní jako růže, ale skunk přitom zůstává skunkem.

Pokud jste si vytáhli kartu mediciny kojota, zapomeňte na odpočinek. Pozor! Váš skleněný zámek se může každou chvíli zřítit. Všechna vaše zrcadla se vám mohou roztříštit. Božský podvodník vás pronásleduje a vy můžete zakopnout. Kojot se škrábe pod paží. Tančí bláznivý tanec. Chytá svůj hořící ohon a hraje si se zápalkami. V sebezáchraně skáče do rybníka a málem se utopí. Svádí betonovou sochu. Kojot si myslí, že našel kost, ale je to chřestýš. Každý sleduje jeho komedii. Kojot, to jste vy, já, nastražená léčka, tryskové letadlo s nefungujícími záchody, schůzka neznámých a všechny humorné, rozmarné a nevyzpytatelné věci, se kterými se v životě setkáváme. Buďte připraveni ještě na plno smíchu. Jděte ihned pod povrch svých prožitých zkušeností.
Ptejte se sami sebe, co doopravdy děláte a proč. Je kojot vaší medicinou? Děláte si legraci sami ze sebe? Snažíte se oklamat protivníka? Snaží se někdo podvést vás? Chcete dát tomu chlapíkovi z úřadu telefon své krásné nové sekretářky? Nebo chcete provést nějaký kousek svému nejlepšímu příteli? Kdy jste naposledy provedli něco jen proto, že to bylo bláznivé a legrační?

Naproti tomu je také možné, že si svou vlastní cestu bláznovství neuvědomujete. Možná balamutíte sami sebe, svou rodinu, své přátele, anebo dokonce ve velkém i veřejnost, a snažíte se, aby uvěřili, že víte, co děláte. Ale poslyš, kojote! Popletl ses a zamotal do svých vlastních machinací. Udělal jsi matoucí trik.
Prohlédni skrze génia činů své vlastní sabotáže. Uvědom si, jak je celé tvé počínání směšné, a směj se. "Směj se, kojote!" Jestli se nedokážete zasmát sami sobě a své bláznivé frašce, prohráli jste. Vždy, když se věci stanou příliš vážnými, přichází kojot. Jeho medicina spočívá ve smíchu a vtipkování, aby bylo snazší přijmout nové hledisko.

Máte-li medicinu kojota, můžete ji použít, abyste zlehčili dusné staré banálnosti, abyste na párty dodali trochu veselé nálady anebo abyste přidali trochu lehkosti do smrtelně vážné konverzace. Pohleďte na pozitivní stránku sabotování zatuchlých otázek vašeho osobního života. Navykládejte někomu, že jste se právě vrátili ze St.Tropez ve svém novém tryskáči a užijte si to.