Pásovec, Medicinské kartyPásovec

Pásovec

Balíček karet: Medicinské karty

hranice

Pásovče…
Nauč mne mými štíty odrážet všechna napadení.
Abych nepodlehl, mým hranicím dej svoje brnění.

Pásovec si své brnění nosí na zádech. Jeho medicina je součástí jeho těla. Hranice bezpečí jsou částí celé jeho bytosti. Pásovec se dokáže stočit do klubíčka, do něhož žádný nepřítel nemůže proniknout. Schopnost vymezit si své hranice tak, že škodlivá slova a úmysly jen sklouznou a odkutálí se, je velikým darem. Vaší lekcí je stanovit si, co jste ochotni prožívat. Pokud si nepřejete zakoušet pocit napadení a útoku, povolejte medicinu pásovce.

Můžete to udělat tak, že si na kus papíru namalujete kruh, který bude představovat medicinský štít. Do tohoto štítu napište vše, co si přejete mít, dělat nebo prožívat. Zahrňte do toho všechno, co vám působí radost. Takto si vytvoříte hranice, které vpustí dovnitř pouze vybrané zážitky a zkušenosti, které se mají stát součástí vašeho života. Hranice se stanou štítem, který odrazí všechno, co si nepřejete. Štít zrcadlí, co jste a co si přejete ve vztahu k druhým na nevědomé úrovni. Vně štítu můžete umístit to, co si přejete prožívat "jen na pozvání". Např. návštěva příbuzného, kterého jste dlouho neviděli, kritiku od přátel, lidi, kteří potřebují almužnu nebo věcný dar.

Vstoupil-li pásovec svým houpavým krokem do karet, které jste si vytáhli, je na čase, abyste si definovali svůj prostor.
Možná, že se z vašeho domova stala "autobusová zastávka".
Možná, že jste shledali, že nedokážete říci ne, i když víte, že budete muset zrušit některé plány, které jste měli dodržet. Je na čase takový způsob chování opustit. Možná byste si měli položit následující otázky:


1. Ctím čas, který potřebuji pro své osobní prožitky a radosti?
2. Jednají se mnou druzí jako s rohožkou?
3. Proč se vždy dopálím, když to, co dělám, druzí považují za samozřejmé a neváží si mne?
4. Je nějaký důvod, proč vždy se vším souhlasím?

Všechny odpovědi na tyto otázky se vztahují k vymezení hranic - co chcete a co nechcete dělat a co působí, zda se cítíte nepříjemně nebo v pohodě. Vaše reakce za jakýchkoliv okolností závisí na vaší schopnosti být objektivní. Nemůžete být objektivní, jestliže nedokážete říci, kde končí osobnost druhého člověka a kde začíná vaše. Nemáte-li žádné hranice, jste jako houba. Můžete pak mít například dojem, že pocity všech lidí v zaplněné místnosti musí být vaše. Zeptejte se sami sebe, zda se skutečně cítíte v depresi nebo zda tento pocit nyní náleží osobě, se kterou právě hovoříte. Nechejte mezi vás vklouznout pásovce, který vám vrátí váš pocit sebe sama.